fbpx

APIE DRABUŽIŲ KONSTRAVIMĄ

Kas tai yra drabužių konstravimas?  Paprastai  kalbant „konstravimas“ – tai drabužio pagrindo, bazinio brėžinio sudarymas.

Bazinis brėžinys tai nėra kokio nors konkretaus modelio brėžinys. Pasidarius bazinį brėžinį jį galima naudoti kaip pagrindą kitų drabužių modeliavimui. Tas pats bazinis brėžinys naudojamas daug kartų, todėl sugaištama mažiau laiko iškarpų parengimui.

Drabužių konstravimo kursų esmė – išmokti konstruoti  ir nusibraižyti bazinį brėžinį, naudojantis formulėmis, o turint bazę išmokti modeliuoti.

Modeliavimas – tai konkretaus modelio iškarpų parengimas atliekant įvairius pakeitimus baziniame brėžinyje: įsiuvų vietos ir krypties pakeitimas, reljefinių linijų braižymas, detalių paplatinimas ar pasiaurinimas. Visų šių veiksmų dėka  gaminiui suteikiama  norima forma.

Drabužių konstravimas-modeliavimas atliekamas keliais etapais :

    • Nubraižomas bazinis (pagrindinis) brėžinys;
    • Pažymimos matmenų siūlo kryptys, sudedami kontroliniai ženklai (įkirpiai), patikrinamas detalių kraštų suderinamumas;
    • Pažymimos fasoninės linijos, atliekamas įsiuvų perkėlimas, detalių paplatinimas ar pasiaurinimas pagal modelio eskizą;
    • Galutinai apipavidalinamos linijos, apsprendžiančios gaminio plastiką: reikiamose vietose suapvalinami kampai ir pan.

Atlikus šiuos epatus daromas matekas. Maketas – tai galima sakyti bandomasis gaminys, sukirptas ir sudaigstytas iš maketinio audinio (drobės ar kito pigaus audinio).  Maketas primatuojamas ant figūros ir patikrinama, ar iškarpa padaryta gerai, ar gaminys atitinką eskizą. Toks patikrinimo metodas turi daug privalumų: jei gaminys jau sukirptas ir sudaigstytas iš pagrindinio audinio, ne visada įmanoma pakeisti reljefo ar įsiuvo vietą, sutrumpinti įsiuvą ar sumažinti jo gylį, kai audinys toje vietoje jau iškirptas ir pan.

Baigus konstruoti ir modeliuoti pagrindines detales (priekį, nugarą, rankovę), pagal jas konstruojamos išvestinės (apykaklė, pokraštis, kišenė, rankogaliai, apsiuvai). Išvestinės detalės nedaro įtakos gaminio balansui, jo atitikimui figūrai, tačiau jų dekoratyvinis ir konstrukcinis  vaidmuo gana svarbus. Jos turi būti suderintos su pagrindinėmis detalėmis savo forma, proporcijomis, išsidėstymu, stiliumi, o svarbiausia – turi atitikti figūros proporcijas.